Jak założyć konto bankowe bez podpisywania umowy?

Banki od pewnego czasu oferują znaczące ułatwienia, jeśli chodzi o sposób i wygodę zakładania konta bankowego. Niegdyś założenie konta w banku wymagało wizyty w oddziale, później banki wprowadziły możliwość zakładania rachunku przez internet za pośrednictwem kuriera, który przywozi umowę do domu klienta i tam jest ona podpisywana. Ta ostatnia metoda nadal jest najpopularniejsza ze względu na swoją wygodę i szeroką dostępność.

Istnieje jednak jeszcze jedna metoda, dzięki której możliwe jest założenia konta bankowego przez internet bez podpisu na pisemnej umowie oraz bez konieczności wizyty kuriera. Metoda polega na zawarciu umowy drogą elektroniczną poprzez przelew weryfikacyjny z konta, które klient wnioskujący o założenie rachunku posiada już w innym banku.

Metoda ta wymaga oczywiście, aby klient posiadał już jakieś konto bankowe w innym banku. Co więcej konto to musiało być założone w oddziale lub poprzez kuriera (wtedy przyjmuje się, że tożsamość klienta została prawidłowo zweryfikowana przez bank). Dodatkowo, wszystkie dane osobowe klienta na dotychczasowym koncie bankowym (imię, nazwisko, adres, nr PESEL, nr dowodu osobistego) muszą być takie same jak we wniosku o założenie nowego konta w innym banku. Jeśli te warunki są spełnione, konto w kolejnym banku, o ile bank obsługuje tę opcję, można już założyć poprzez przelew weryfikacyjny – np. 1 grosz lub 1 złoty. W tytule przelewu zwykle należy wpisać określony tekst narzucony przez bank (np. „Potwierdzam umowę założenia rachunku”) – przelew ten spełnia więc rolę zastępczą wobec podpisu na pisemnej umowie. W takim przypadku treść umowy, regulaminu oraz taryf opłat i prowizji również jest przesyłana lub udostępniania klientowi elektronicznie przez stronę internetową lub e-mail.

Które banki udostępniają możliwość założenia konta bez podpisu?

Założenie rachunku bankowego przez przelew potwierdzający jest obecnie możliwe w następujących bankach:


Sprawdź szczegóły i załóż konto bez podpisywania umowy


Sprawdź szczegóły i załóż konto bez podpisywania umowy


Sprawdź szczegóły i załóż konto bez podpisywania umowy


Sprawdź szczegóły i załóż konto bez podpisywania umowy


Sprawdź szczegóły i załóż konto bez podpisywania umowy

Czy warto założyć konto bankowe bez podpisu poprzez przelew? Ten sposób zakładania konta ma jedną niewątpliwą zaletę – jest bardzo szybki. Jeśli składasz wniosek o konto w dniu powszednim, konto może zostać założone i aktywowane nawet w tym samym dniu. Założenie konta bez kuriera odbywa się błyskawicznie, dzięki podpisaniu umowy przelewem nie trzeba czekać 1-2 dni na przesyłkę kurierską a następnie na to, aż firma kurierska zwróci podpisaną umowę do banku. Konto bankowe założone w ten sposób uzyskuje pełną funkcjonalność, jeśli chodzi o usługi bankowe. Należy jednak pamiętać, że ten sposób założenia konta może ograniczyć nasz dostęp do niektórych „niebankowych” usług dostarczanych przez banki takich jak np. możliwość założenia Profilu Zaufanego. Jeśli zależy ci na tym, aby po założeniu konta móc założyć Profil Zaufany poprzez bank, lepiej wybierz metodę założenia konta za pośrednictwem kuriera – potrwa to dłużej, ale z drugiej strony będziesz mieć potem dostęp do usług związanych z Profilem Zaufanym.