Internetowa rewolucja finansowa, czyli finanse osobiste online

Ostatnie lata, zwłaszcza dzięki lawinowemu wzrostowi różnorakich usług dostępnych przez internet, przyniosły prawdziwą rewolucję w życiu współczesnych ludzi. Bardzo wiele spraw, które dotąd musieliśmy załatwiać odwiedzając różne urzędy i instytucje, obecnie możemy przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Tak samo zakupy zamiast w sklepach stacjonarnych robimy coraz częściej online. Jak ta rewolucja wpłynęła na rynek finansowy?

Przede wszystkim wielki rozwój dokonał się na rynku bankowym. Polskie banki w porównaniu nawet do wielu zachodnich krajów są uważane za jedne z najnowocześniejszych. Systemy bankowości elektronicznej polskich banków należą do najbardziej rozwiniętych i informatycznie dopracowanych oraz przede wszystkim bezpiecznych.
Ale sama bankowość internetowa, czyli np. możliwość zlecania przelewów przez internet, to tylko jeden aspekt sprawy. Bardzo ważna jest także integracja usług między bankami, dzięki której konto bankowe stało się swego rodzaju wirtualnym portfelem. Obecnie, co w wielu innych krajach jest nadal rzadkością, możemy robić zakupy w internecie i od razu zapłacić za nie szybkim przelewem, a to dzięki istniejącym w Polsce firmom zapewniającym natychmiastowe przelewy od kupującego do nabywcy nawet wtedy, gdy posiadają oni konta w innych bankach.

Polski system bankowy jest na tyle wiarygodny, że można nawet założyć konto w jednym banku potwierdzając swoją tożsamość przelewem z konta w innym banku, który wcześniej zweryfikował już naszą tożsamość. Jest to bardzo duże ułatwienie w procedurze zakładania rachunku. Co więcej, nie tylko każdy z nas może założyć sobie konto internetowe jako konto osobiste, ale także przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą bez trudu założyć konto firmowe online i prowadzić finanse firmy na swoim komputerze albo nawet smartfonie.

Ale finanse internetowe to nie tylko banki. Bardzo duży skok technologiczny i produktowy nastąpił także na rynku pozabankowym. Mowa tu przede wszystkim o pożyczkach pozabankowych. Teraz każdy, o ile posiada konto bankowe, może nawet w kilkanaście minut otrzymać szybką pożyczkę online, czyli krótkoterminową chwilówkę, ale także oferowaną na znacznie dłużsy okres pożyczkę na raty przez internet. Procedura składania wniosku o pożyczkę, weryfikacji tożsamości poprzez konto bankowe (przelew weryfikacyjny) oraz błyskawicznej oceny zdolności kredytowej umożliwia firmom pożyczkowym wypłacanie pożyczek praktycznie od ręki. A wszystko to przez internet i bez wychodzenia z domu.

Przez internet możemy też inwestować, zakładać lokaty, grać na giełdzie, wymieniać waluty albo wykupywać udziały w funduszach inwestycyjnych.

Wydaje się, że ostatnim popularnym produktem finansowym, który na razie nie jest dostępny całkowicie online i wymaga wizyty w banku, jest kredyt mieszkaniowy, w którego przypadku niezbędne nadal jest odwiedzenie banku albo doradcy finansowego w celu złożenia wniosku o kredyt hipoteczny i przedłożenia wszystkich niezbędnych dokumentów, dotyczących zarówno kredytobiorcy, jak i nabywanej nieruchomości. Jest to jednak zrozumiałe, bo kredyty mieszkaniowe to produkty długoterminowe, udzielane często nawet na ponad 30 lat, więc procedura ich udzielania siłą rzeczy musi być bardziej rygorystyczna i dokładna.