Czy można wziąć kredyt hipoteczny przez internet?

W dzisiejszych czasach, gdy wiele finansowych potrzeb można już załatwić przez internet, czyli na przykład można wziąć pożyczkę gotówkową online albo założyć internetowe konto bankowe bez wychodzenia z domu, można zadać sobie pytanie: jak taka sytuacja wygląda w przypadku kredytów hipotecznych? Czy można wziąć kredyt mieszkaniowy przez internet?

Niestety, odpowiedź na to pytanie jest negatywna. W praktyce nie ma możliwości, by całkowicie przez internet bez ruszania się z domu uzyskać kredyt hipoteczny. Jest to produkt dość skomplikowany, wymagający dostarczania do banku różnych dokumentów, związanych nie tylko z naszą sytuacją finansową i zdolnością kredytową, ale także z kredytowaną nieruchomością. Dlatego w praktyce musimy odbyć kilka wizyt w banku lub u doradcy kredytowego, aby sfinalizować proces zaciągania kredytu na zakup nieruchomości lub budowę domu.

Co więcej, trudno jest nawet znaleźć konkretne oferty kredytów hipotecznych przez internet. Banki na swoich stronach internetowych podają tylko ogólne informacje o oferowanym kredycie mieszkaniowym, ale żeby dostać konkretną ofertę, trzeba przedstawić swoje dokumenty i czekać na decyzję kredytową, która zależy przecież nie tylko od naszej sytuacji finansowej, ale także od charakteru i prawnego statusu nieruchomości.

Powstaje więc pytanie: czy internet może przydać się nam w poszukiwaniu i załatwianiu kredytu hipotecznego? Możemy oczywiście szukać w sieci informacji o ogólnych warunkach kredytowania w poszczególnych bankach albo aktualnych promocjach, jednak takie informacje zawsze będą niepełne. W praktyce konieczne jest albo odwiedzanie banków w celu uzyskania informacji o ich ofercie albo, co chyba jest wygodniejsze, odbycie jednej wizyty w firmie doradztwa kredytowego, w której uzyskamy porównanie ofert wielu banków. Doradcy kredytowi dużych sieci doradztwa finansowego mają bowiem dostęp do szczegółowych algorytmów i ofert stosowanych przez banki, mogą więc w wiarygodny sposób przedstawić nam ich oferty i polecić te, które w naszej sytuacji będą najkorzystniejsze.

To, co możemy łatwo i szybko zrobić przez internet, to wypełnić internetowy formularz jednej z popularnych firm doradczych (lub kilku z nich) i umówić się na spotkanie z doradcą. Usługi doradców kredytowych są całkowicie bezpłatne, zarabiają oni tylko wtedy, gdy uzyskasz kredyt w banku (otrzymują prowizję od banku) i warto wiedzieć, że zwykle kredyt u doradcy wcale nie jest droższy niż standardowy kredyt uzyskany bezpośrednio w banku. Po prostu gdy idziemy do oddziału banku, prowizję za nasz kredyt zgarnia pracownik banku, a nie doradca zewnętrznej firmy, ale zwykle każdy bank i tak ten koszt wlicza w cenę kredytu hipotecznego. Nie musimy więc obawiać się, że doradca finansowy będzie dla nas jakimkolwiek dodatkowym kosztem. Przeciwnie, może się okazać, że kredyt poprzez doradcę uzyskamy szybciej i łatwiej.

Poniżej możesz zgłosić się przez internet do wybranych firm doradztwa kredytowego zajmujących się kredytami hipotecznymi:


EXPANDER – umówi się przez internet na spotkanie z doradcą


NOTUS – umówi się przez internet na spotkanie z doradcą


OPEN FINANCE – umówi się przez internet na spotkanie z doradcą

Powyższe firmy doradcze to najpopularniejsze i najbardziej doświadczone instytucje doradcze w Polsce, posiadające wiele oddziałów w całej Polsce. Pamiętaj, że do bezpłatnego doradcy kredytowego możesz zgłosić się nie tylko wtedy, gdy masz już upatrzoną nieruchomość i poszukujesz konkretnego kredytu, ale także wtedy, gdy dopiero rozważasz kupno mieszkania albo domu i chcesz oszacować swoją zdolność kredytową – doradca w takim wypadku pomoże ci ocenić, na jaki kredyt możesz liczyć i w konsekwencji jakiej wartości nieruchomościami możesz się interesować.